Autodesk Fusion 360: Softver za 3D modeliranje za početnike i stručnjake
Updated: Aug 30, 2022
Saznajte što je softver za 3D modeliranje i zašto je Autodesk Fusion 360 idealan softver za 3D modeliranje za početnike i stručnjake.
Kao i kod izgradnje svake nove vještine, obično postoji krivulja učenja. To je osobito istinito kada je u pitanju 3D modeliranje. Strojari, industrijski dizajneri i stručnjaci za trodimenzionalno (3D) modeliranje mogu imati koristi od tečaja za 3D modeliranje. Ovaj blog post za početnike nastoji upoznati osnovni proces 3D modeliranja i objasniti gdje pronaći dodatne resurse koji će dizajnerima pomoći da u tren oka pređu od snova do gotovog izradka.

Što je 3D modeliranje?
3D modeliranje je proces korištenja softvera računalno potpomognutog dizajna (CAD) za razvoj virtualnog matematičkog prikaza ili dizajna željenog objekta ili dijela. Ne treba ga miješati s 3D ispisom (ili aditivnom proizvodnjom), što je proces ispisa fizičkog objekta iz filamenta ili drugog primjenjivog materijala. Međutim, postoji odnos između ta dva procesa. Dizajneri i inženjeri mogu izvesti 3D modele iz softvera za 3D modeliranje na 3D pisaču za izradu 3D ispisanih prototipova ili finalnih proizvoda.
3D modeliranje može rezultirati digitalnim ili fizičkim krajnjim proizvodom. Industrija digitalne animacije i filma koriste 3D modeliranje kako bi oživjeli pripovijedanje na Vašem ekranu. Industrijski dizajneri i inženjeri, međutim, koriste 3D modeliranje kako bi stvorili digitalni prikaz proizvoda koje namjeravaju proizvoditi u stvarnom životu.
Prednosti 3D modeliranja
3D modeliranje nudi značajne prednosti u odnosu na 2D crteže kada se koristi pravi softver za dizajn. Unutar CAD softvera, dizajneri mogu kreirati 3D modele manipulirajući virtualnim prostorom. Moderni CAD softver kao što je Autodesk Fusion 360 pruža dodatne pomoći poput generativnog dizajna — prediktivnu metodu vođenu umjetnom inteligencijom (AI) koja izračunava tisuće izvedivih 3D modela.
3D modeli žive u digitalnom okruženju. Uz odgovarajući CAD softver, dizajneri i inženjeri mogu manipulirati, testirati i revidirati svoje dizajne kako bi pronašli idealnu ravnotežu između oblika, funkcije, trajnosti i estetske privlačnosti.
Tko koristi 3D modeliranje?
Kao što je već spomenuto, 3D modeliranje ima nekoliko različitih primjena. Prijave uključuju razvoj videoigara, testiranje aerodinamike sljedećeg svemirskog šatla, izradu sljedećeg nasljednika stolice Eames, inovativnih zaštitnih maski, dijelova motora, bicikala, violina i još mnogo toga što možete i ne možete zamisliti.
Vrste 3D modeliranja
Postoje dvije opće vrste 3D modeliranja: organsko i tvrđih površina. Organsko modeliranje općenito je digitalna rekreacija organskih ili živih bića poput drveća, životinja i ljudi. Organsko modeliranje često uključuje i animaciju. Modeliranje tvrdih površina bavi se anorganskim materijalima i statičnim objektima, kao što su dijelovi strojeva, automobili ili namještaj. Ovo je tip modeliranja koji je najprikladniji za industrijske inženjere.